Misfarging etter soling og p-piller

Helse

Jeg er 27 år og har tatt YAZ p-piller i ca 3 år. Før det tok jeg Microgynon. Fra de to siste sommersesongene har jeg lagt merke til misfarging i ansiktet etter soling. Rett på kinnene og over overleppen. Misfarging ligner chloasma-flekker. De vises etter høy eksponering for solen, og forsvinner deretter gradvis. Jeg har ikke hatt noen invasive ansiktsbehandlinger for å bidra til dette. Kan dette være resultatet av å ta pillene? Bør jeg endre mine nåværende nettbrett til andre? Det er nevnt i pakningsvedlegget at du noen ganger kan være allergisk mot solen som en bivirkning. Dermatologen og kosmetologen har antydet at misfargingen kan være hormonell.

Misfarging av huden under påvirkning av solen er en vanlig komplikasjon ved bruk av hormonelle prevensjonsmidler, alle preparater. Å endre preparatet til et annet vil ikke gjøre noe. Det er et valg: enten endre prevensjonsmetoden eller ikke sole deg.

Les også:

P-piller - typer, navn, handling

P-piller - bivirkninger

Hva gjør p-piller mindre effektive?

Husk at ekspertens svar er informativt og vil ikke erstatte et besøk hos legen.

Barbara Grzechocińska

Assistent professor ved Institutt og klinikk for fødselshjelp og gynekologi ved det medisinske universitetet i Warszawa. Jeg godtar privat i Warszawa på ul. Krasińskiego 16 m 50 (registrering er tilgjengelig hver dag fra kl. 08.00 til 20.00).

Tags:  Medisiner Helse Ordliste 

Interessante Artikler

add