Har pasienten rett til å besøke sykehuset? [Ekspertråd]

Har pasienten rett til nærvær av en pårørende mens han bruker legetjenesten? Under hvilke omstendigheter kan en lege nekte denne tilstedeværelsen?

Mens han mottar medisinsk hjelp, har pasienten rett til nærvær av en pårørende. I følge art. 33.1 i lov om pasientrettigheter og pasientrettighetsombud, en pasient i et helsevesen som er beregnet for personer som trenger helsetjenester døgnet rundt eller hele dagen, har rett til personlig, telefonisk eller korrespondansekontakt med andre personer. Det er verdt å nevne at pasienten også har rett til nærvær av en kjær under en medisinsk undersøkelse. En person som utøver medisinsk yrke, som tilbyr helsetjenester til en pasient, kan nekte nærvær av en nær person når de yter helsetjenester, i tilfelle sannsynligheten for en epidemisk trussel eller på grunn av pasientens helsesikkerhet. Loven spesifiserer ikke betydningen av ordet pasientsikkerhet, noe som gir litt tolkningsfrihet. Nektet å være til stede er registrert i sykejournalene. Det er verdt å vite at diagnostiske, behandlingsmessige og forebyggende tiltak krever pasientens samtykke. Hvis pasienten ikke er i stand til å uttrykke samtykke, bør det uttrykkes av den lovpålagte representanten eller personen som faktisk tar seg av pasienten.Når det gjelder en mindreårig, bør legen også prøve å få sitt samtykke, forutsatt at de er i stand til bevisst å gi uttrykk for dette samtykke. Initiering av diagnostiske, terapeutiske og forebyggende inngrep uten pasientens samtykke kan kun tillates i unntakstilfeller der liv eller helse til pasienten eller andre mennesker er i fare. Undersøkelsen uten nødvendig samtykke fra pasienten, kan legen også gjennomføre undersøkelsen på forespørsel fra en myndighet eller institusjon som er autorisert til å gjøre det i henhold til loven, så lenge det ikke skaper overdreven helserisiko for pasienten. Hvis samtykke til den foreslåtte prosedyren ikke innhentes, bør legen fortsette å gi pasienten medisinsk behandling, hvis mulig. Rettslig grunnlag: Lov om pasientrettigheter og pasientombud (Journal of Laws of 2010, punkt 159, med endringer)

Husk at ekspertens svar er informativt og vil ikke erstatte et besøk hos legen.

Przemysław Gogojewicz

Uavhengig juridisk ekspert som spesialiserer seg i medisinske forhold.

Tags:  Psykologi Helse Medisiner 

Interessante Artikler

add